#PijKranówkę

Wszystko zaczyna się od wody

Kranówka jest zdrowa i zdecydowanie tańsza niż woda butelkowana. Zawiera cenne minerały jak wapń, sód, magnez i potas. Cena za 1 litr kranówki kosztuje
mniej niż 1 grosz.

Światowy Dzień Wody 2024

Jeśli jeszcze tego nie robisz, to spróbuj… Pij kranówkę! Z okazji Światowego Dnia Wody wrocławskie MPWiK zachęca do zmiany nawyków i proponuje ekologiczną wymianę na placu Solnym. Za siedem zużytych plastikowych butelek po napojach – otrzymasz jedną, ale za to wielokrotnego użytku.

Jak pokazują najnowsze badania już 45% wrocławian pije kranówkę zamiast wody butelkowanej. Tak wynika z najnowszych analiz przeprowadzonych przez niezależną agencję badania rynku. MPWiK konsekwentnie namawia mieszkańców do ekologicznych postaw i prowadzi kampanię społeczną pod hasłem #PijKranówkę.

– Wrocław realizuje zieloną politykę miasta. Przekształcamy naszą wspólną przestrzeń w bardziej ekologiczną i przyjazną mieszkankom i mieszkańcom. Powstają nowe tereny rekreacyjne, inwestujemy w niskoemisyjny transport i dbamy o powietrze, którym oddychamy. Cieszę się, że na ekologię stawiają także wrocławskie wodociągi, które każdego dnia zachęcają do picia kranówki – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Pełny artykuł

Regulamin

Wrocławianie zamieniają plastikowe butelki na kranówkę

Już 45% wrocławian pije kranówkę zamiast wody butelkowanej. Tak wynika z najnowszych analiz przeprowadzonych przez niezależną agencję badania rynku. Czy warto pić kranówkę? Pozytywna decyzja ta przynosi korzyści zarówno dla zdrowia, jak i portfela. To także ukłon w stronę środowiska, bo w ten sposób rezygnujemy z plastikowych butelek.

Pełny artykuł

Woda z Masywu Śnieżnika

Woda dostarczana mieszkańcom i mieszkankom Wrocławia w blisko 100% ujmowana jest z rzeki Oławy, zasilanej dodatkowo wodą z rzeki Nysy Kłodzkiej. Ta woda trafia do dwóch Zakładów Uzdatniania Wody: „Mokry Dwór” – bezpośrednio z ujęcia oraz „Na Grobli” – po wstępnym oczyszczeniu na terenach wodonośnych. Niewielka ilość wody dostarczana jest z ujęcia głębinowego w Leśnicy, gdzie trafia do lokalnej sieci wodociągowej.

Wszystko zaczyna się od wody

Średnio 60% masy ciała dorosłego człowieka stanowi woda. Ta wartość różni się w zależności od płci, wieku i kondycji fizycznej, ale upraszczając: według szacunków przeciętny człowiek o masie 70 kg gromadzi w swoim cele ok. 45 litrów wody.

Woda jest niezbędna do przeżycia. Przyjmuje się, że bez wody można przetrwać w umiarkowanej temperaturze około 10 dni. Jednak w temperaturze 30°C ten czas skraca się do 7 dni, a przy temperaturze 50°C będą to jedynie 2 dni!
Dla porównania bez pożywienia jesteśmy w stanie przeżyć ponad 2 miesiące.

Kranówka dla zdrowia

Prawidłowe nawadnianie organizmu jest podstawą zdrowia. Utrata już 1-2% wody ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Pierwszym symptomem odwodnienia jest pragnienie, później pojawia się zmęczenie lub senność. Charakterystycznymi objawami są także: ból głowy, pogorszenie pamięci czy rozdrażnienie.

Woda z kranu dostarcza składniki mineralne cenne dla ludzkiego zdrowia. To między innymi: wapń, sód, magnez i potas. W wodzie te związki znajdują się w formie zjonizowanej, czyli najlepiej przyswajanej przez organizm. Warto przy tym również pamiętać, że przegotowując wodę pozbawiamy ją tego, co najcenniejsze: minerałów!

Poznaj
fakty

Pytanie

Chcę zacząć pić wodę z kranu, co powinnam zrobić?

To bardzo proste! Wystarczy po prostu nalać ją do szklanki i pić. 🙂 Nie trzeba się nad tym zastanawiać, ponieważ woda jest dokładnie kontrolowana na każdym etapie jej produkcji. W ciągu roku laboratorium MPWiK pobiera ponad 10 tysięcy próbek wody do badań i wykonuje blisko 100 tysięcy analiz. To, że produkt, który dostarczamy mieszkańcom jest bezpieczny dla zdrowia, potwierdzają także niezależne kontrole Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Każdy, kto ma pewność, że instalacja wewnątrz budynku jest w dobrym stanie, może śmiało pić wodę z kranu.

Czy zalecają Państwo picie ciepłej kranówki?

MPWiK dostarcza tylko wodę zimną. Najlepsza dla ludzkiego organizmu jest woda nieprzegotowana. Gotowanie wody z kranu pozbawia ją cennych składników mineralnych dla człowieka, jak: magnez, wapń czy sód.

Czy wrocławska kranówka jest fluoryzowana?

W MPWiK Wrocław nie fluoryzujemy wody od lat 80. XX w.

Obawiam się chloru w wodzie.
Dlaczego musi tam być?

Związki chloru są niezbędne do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo mikrobiologiczne wody. Ich zadaniem jest unieszkodliwianie wszelkiego rodzaju wirusów, bakterii i drobnoustrojów, które mogłyby wywoływać choroby.

Ilość chloru w wodzie dostarczanej do mieszkańców jest określona przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wynosi 0,3 g/m3 wody. Taka dawka jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i praktycznie niewyczuwalna dla człowieka.

W sąsiedztwie była awaria wodociągowa, przed chwilą włączyli wodę, leci brązowa, co robić?

W takiej sytuacji warto zlać wodę, a po chwili powinna lecieć już czysta. Zabarwioną wodę spokojnie można wykorzystać do podlewania kwiatów. Na pewno im nie zaszkodzi.

Jeśli problemy z wodą nie ustępują, skontaktuj się z pogotowiem wodociągowo-kanalizacyjnym. Zadzwoń pod 994. Ten numer jest całkowicie bezpłatny i dostępny przez 24 godziny na dobę.

Czy podczas procesu produkcji wody wpływają Państwo na jej twardość?

Twardość wody wynika z zawartości jonów magnezu i wapnia w rzekach Oława i Nysa Kłodzka. Woda o tym samym zakresie twardości jest równomiernie rozprowadzana po całej sieci wodociągowej. Zbyt miękka woda może powodować wymywanie minerałów z naszego organizmu, co ma duże znaczenie dla ludzkiego zdrowia.

Czy kamień zawarty w wodzie jest dla nas szkodliwy?

Nie ma powodów do obaw. Kamień to tylko wytrącone związki wapnia i  magnezu. Są to pierwiastki bardzo ważne dla naszego organizmu. Nie tylko wspomagają pracę serca, ale też zapewniają prawidłową pracę układów mięśniowego i nerwowego.

Mieszkańcy mojego bloku narzekają na wodę w kranach. W sąsiedztwie budynku nie widać, żeby były prowadzone prace. Czym może to być spowodowane?

MPWiK Wrocław odpowiada za jakość wody w sieci wodociągowej.

Na wodę, która dociera do kranów mieszkańców wpływ może mieć także stan i sposób użytkowania instalacji wewnętrznej, która znajduje się pod opieką zarządcy/właściciela nieruchomości.

Czy należy stosować filtry do wody?

Nie ma takiej potrzeby. Na końcowym etapie uzdatniania w zakładach produkcji wody stosujemy filtry węglowe. Nie musisz ich używać w domu.

Poprzednie pytanie
Następne pytanie

Sprawdź się

Podejmij wyzwanie!

Spróbuj przez 10 dni pić wyłącznie wodę z kranu. Zanim zaczniesz – pamiętaj o przygotowaniu sobie wielorazowej butelki, z którą nie będziesz się rozstawać. Chcesz dać nam znać jak Ci idzie?

Nie zapomnij oznaczyć nas na facebooku lub instagramie #PijKranówkę

Wrocławskie zdroje uliczne

Od kilku lat niezmiennie zachęcamy do picia kranówki. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy Wasz organizm potrzebuje większej ilości wody możecie skorzystać ze zdrojów ulicznych. Urządzenia z bezpłatną wodą znajdują się w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów. Podczas podróży po Wrocławiu zawsze świeża i chłodna woda ze zdrojów świetnie ugasi Wasze pragnienie. Pamiętajcie więc o zabraniu ze sobą bidonów.

W centrum Wrocławia znaleźć można 10 zdrojów, z których każdy skorzysta w wygodny sposób – ich konstrukcja daje komfort użytkowania również seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. Wodę można nalać do butelki/ bidonu lub zaspokoić pragnienie bezpośrednio ze zdroju. Poidło posiada także osobną misę, którą specjalnie z myślą o czworonogach umieściliśmy na odpowiedniej wysokości.

W najbardziej upalne dni MPWiK zapewnia ochłodę dzięki kurtynom wodnym w kształcie krasnali, które znajdziecie na wrocławskim rynku.

  1. 1. plac Dominikański
  2. 2. ulica Oławska (róg ulicy Świdnickiej)
  3. 3. plac Solny
  4. 4. plac Teatralny
  5. 5. Wyspa Słodowa
  6. 6. Park Stanisława Tołpy
  7. 7. Hydropolis (ulica na Grobli)
  8. 8. Hala Stulecia (przy parkingu)
  9. 9. Skwer Steinmetza (ulica Mickiewicza)
  10. 10. Rynek Psiego Pola

Kurtyny wodne

  1. 11. Rynek Ratusz 1 (krasnal)
  2. 12. Rynek Ratusz 16-19 (krasnal)

Kalkulator oszczędności

Zaznacz ile litrów wody butelkowanej dziennie wypijasz, a powiemy Ci ile pieniędzy oraz ton plastiku możesz zaoszczędzić w skali roku, jeśli tylko przekonasz się do picia wody z kranu!

Ile litrów wody butelkowanej dziennie wypijasz?

0,5 l
1 l
1,5 l
2 l
2,5 l
3 l
3,5 l
4 l

Pijąc wodę z kranu w ciągu roku możesz zaoszczędzić:

199 złotych
5 kg plastiku

Woda na 5 sposobów!

Na odporność

wrzący napar z korzeniem imbiru i miętą

Na zimę

z miodem i cytryną

Na upał

z miętą i limonką

Na kolorowo

z plastrami pomarańczy

Orzeźwiająco

z plastrami ogórka

Każdego dnia wyzwania wypróbuj inny zestaw dodatków a nie będziesz narzekać na nudę.
Pamiętaj, że w niektórych wrocławskich barach i restauracjach możesz napić się kranówki za darmo.

Organizujesz wydarzenia? Prowadzisz kawiarnię? Skorzystaj z zaufanych producentów
eko butelek z tritanu, kubków ekologicznych i eko słomek.

Zaangażuj się!

Zacznij zmieniać świat

od swojego najbliższego otoczenia

Co możesz zrobić? Spróbuj przekonać swojego pracodawcę do zrezygnowania z wody butelkowanej na tę, która płynie w kranie. Pobierz naszą broszurę informacyjną i wyślij pocztą elektroniczną pracownikom lub managerom.

POBIERZ

Udostępnij nasz serwis

– podziel się wiedzą ze znajomymi

Wykorzystaj swój profil na Facebooku, Instagramie lub Twitterze do tego, by zachęcać mieszkańców Wrocławia do picia wody z kranu. Zrób coś dobrego dla środowiska – zaangażuj się!

Zaangażuj się!

|

Festiwal Wody 2.0

EKOgotowanie oraz gra miejska „Zatrzymaj Przeciek” – takie atrakcje czekały na uczestników Festiwalu Wody 2.0! Druga edycja Festiwalu odbyła się 4 lipca 2020 roku. Mimo ograniczeń wynikających z pandemii, bawiliśmy się świetnie. Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Nasi goście mogli spróbować ekologicznych potraw przygotowanych przez Julię Cymbaluk, młodą gwiazdę kulinariów i zwyciężczynię programu MasterChef Junior, a także sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę w temacie dbania o zasoby wody w trakcie gry terenowej. Bo bycie eko, to dla nas przyjemność!

Festiwal wody

O kampanii

#PijKranówkę! to społeczna inicjatywa MPWiK S.A. we Wrocławiu, Hydropolis i miasta Wrocław. Akcja promuje ideę zrównoważonego rozwoju. Zrodziła się z pytania o to dlaczego w kraju, w którym prawie każdy ma bezpośredni dostęp do wysokiej jakości wody w domu, wciąż kupuje się wodę butelkowaną, co jest nieekologiczne, nieekonomiczne i niepraktyczne.

Zachęcamy Wrocławian do picia kranówki na co dzień i od święta, dlatego podczas większości wydarzeń miejskich za darmo rozdajemy wodę z kranu w ekologicznych kubkach. W ten sposób wspieramy Nocny Maraton, Dzień Odry, Smaki Wrocławia. Zachęcamy, by przy każdym wyjściu zabierać ze sobą własną wielorazową i ekologiczną butelkę lub karafkę na wodę!

O kampanii

Ambasadorzy kampanii

Do picia kranówki zachęcają ambasadorzy akcji – wrocławscy sportowcy. Pyszną wodę kranową w trakcie meczów i treningów piją piłkarze i piłkarski WKS Śląsk Wrocław oraz młodzi zawodnicy z Akademii Piłkarskiej Śląska, koszykarze WKS Śląsk Wrocław, żużlowcy WTS Sparta, siatkarze Gwardii Wrocław, szczypiorniści Śląska Wrocław i piłkarze AMP Futbolu.

Nasza kranówka jest też oficjalną wodą wrocławskiego maratonu i półmaratonu. W ten sposób nasi sportowcy dają dobry przykład wrocławiankom i wrocławianom.

Aby zrobić coś dobrego dla siebie i środowiska naturalnego, wystarczy jedynie wielorazowa, ekologiczna butelka lub bidon oraz dostęp do kranówki.

Dowiedz się więcej o ambasadorach

MPWiK dzieciom

Edukujemy już najmłodszych i uczymy ich tego, jak szanować wodę. Prowadzimy szereg akcji dla dzieci zarówno we wnętrzu Hydropolis, jak i w czasie miejskich festiwali i wydarzeń na powietrzu.

Zapraszamy  zabawy również  ramach serwisu „MPWiK dzieciom”, gdzie najmłodsi znajdą szereg edukacyjnych i interaktywnych gier.

www.mpwikdzieciom.pl

Festiwal wody

O kampanii

Poznaj organizatorów kampanii
#PijKranówkę

MPWiK S.A. we Wrocławiu

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

MPWiK S.A. we Wrocławiu liczy sobie ponad 150 lat. Dziś spółka dostarcza wysokiej jakości wodę do Wrocławia i sąsiadujących gmin, a także zajmuje się odbiorem i oczyszczaniem ścieków. Firma od lat dba o środowisko naturalne i angażuje się społecznie, co wyróżnia ją na tle innych organizacji gospodarczych.

Przejdź do serwisu MPWiK S. A.

Hydropolis

Centrum wiedzy o wodzie

Hydropolis to jedyne w Polsce i jedno z nielicznych na świecie centrum wiedzy w całości poświęcone wodzie. Ośrodek łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Wrocławska atrakcja turystyczna powstała w grudniu 2015 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością, gromadząc na swoim koncie wiele nagród, m.in. Cud Polski National Geographic 2016 oraz Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska 2018.

Przejdź do serwisu Hydropolis