- ambasadorzy
Danny Franco – nowy trener koszykarskiego Śląska
Danny Franco został nowym trenerem koszykarskiego Śląska Wrocław! Szkoleniowiec z Izraela podpisał kontrakt obowiązujący przez najbliższy sezon (2026/27). Co ciekawe, nie jest pierwszym opiekunem z tego kraju na ławce Trójkolorowych. We Wrocławiu bardzo miło wspominają do dziś czasy Muli Katzurina, który trenował nie tylko wrocławian, ale też reprezentację Polski.
„To jeden z najbardziej cenionych trenerów izraelskiej koszykówki. W swojej bogatej karierze prowadził czołowe kluby izraelskiej ligi, w tym Hapoel Jerusalem, Hapoel Tel Aviv czy ostatnio Hapoel Holon. Do jego największych osiągnięć należą mistrzostwo Izraela z Hapoelem Jerusalem w 2015 roku, tytuł Trenera Roku oraz zdobycie Pucharu Izraela z Hapoelem Holon” – podkreśla strona koszykarskiego Śląska.
Przypomnijmy, że miniony sezon Śląsk zakończył na pierwszej rundzie fazy play-off po porażce z Arką Gdynia. Drużyna zaczynała rozgrywki pod batutą Ainarsa Bagatskisa, a kończyła prowadzona przez Jacka Winnickiego. Na sezon 2026/27 rolę szkoleniowca powierzono Danny’emy Franco, który w grudniu skończy 53 lata.
Franco uchodzi za trenera z doskonałym warsztatem, który doskonale szykuje swoje zespoły od strony taktycznej. Cieszy się dobrą opinią, bo wielokrotnie osiągał wyniki przekraczające oczekiwania, gdyby porównywać budżety prowadzonych przez niego klubów i konkurencji. Dowodzone przez niego zespoły wyróżniają się wysoką kulturą gry, wspomnianą dyscypliną taktyczną, a także zespołowym podejściem.
Zobowiązanie i wyzwanie
Izraelski szkoleniowiec pochodzi z Holonu i od blisko trzech dekad pracuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym. W swojej karierze prowadził również młodzieżowe reprezentacje Izraela. Faktem natomiast jest, że do tej pory szkolił tylko ekipy ze swojego kraju. Jak zatem poradzi sobie w innej części Europy?
– Dołączenie do klubu takiego jak Śląsk, z jego tradycją i historią, to dla mnie ogromne zobowiązanie i wyzwanie. Uważam jednak, że razem z niesamowitą społecznością skupioną wokół drużyny możemy wspólnie zbudować coś niezwykłego. Moim zadaniem i celem jest stworzenie najlepszej drużyny, jaką tylko możemy. Drużyny, która będzie walczyć na parkiecie dla was, kibiców na trybunach, i sprawi, że wszyscy będziemy dumni, dążąc do osiągnięcia jak najwyższych celów. Nie mogę się doczekać niesamowitej atmosfery w hali Orbita. Cieszę się, że dołączam do Śląska i że będziemy razem pracować – deklaruje Franco.
Nie jest on pierwszym trenerem z Izraela w historii wrocławskiego klubu. W 2000 roku po mistrzostwo kraju poprowadził drużynę 72-letni obecnie Muli Katzurin, który zapracował sobie w Polsce na swoją markę. Został wówczas uznany za najlepszego trenera Polskiej Ligi Koszykówki. A w 2009 roku dowodził reprezentacją Polski podczas rozgrywanych w naszym kraju, m.in. we Wrocławiu, mistrzostw Europy. Biało-Czerwoni wywalczyli wówczas dziewiąte miejsce.
Nawadnianie kropelkowe
Nowy trener Śląska pochodzi z jednego z najsuchszych krajów świata, który mimo to jest teraz pełen wody. A to wszystko dzięki niesamowitym technologiom. Co ciekawe – to w Izraelu wynaleziono nawadnianie kropelkowe, czyli powolne dostarczanie wody bezpośrednio do korzeni uprawianych roślin (celem jest podanie wody bezpośrednio w strefę korzeniową i ograniczenie jej parowania). Dzięki temu tysiące rolników na całym świecie cieszą się lepszymi zbiorami. Z kolei system Shafdan zmienia około 90% ścieków bytowych w wodę używaną w rolnictwie.
Wiele firm gasi też pragnienie ludzi, tworząc wodę z… powietrza, a dokładniej zawartej w nim wilgoci. Specjalne maszyny zasysają powietrze, oczyszczają je filtrami, a następnie wytwarzają wodę przy niskim zużyciu energii. Jest ona poddawana filtracji, a następnie oraz mineralizacji. Izrael jest także światowym liderem w odsalaniu, zmieniając wodę morską w pitną. Obecnie około 50% używanej w Izraelu wody jest produkowane z zasobów morskich, a do 2050 roku technologia odwróconej osmozy ma pozwolić na zaspokojenie 70% zapotrzebowania na wodę.
W kraju, w którym tak trudno o wodę, dzięki nowoczesnym technologiom udaje się ją pozyskiwać. Żyjemy w miejscu, gdzie wody jest stosunkowo więcej, jednak wciąż powinniśmy ją szanować. W Polsce narasta problem hydrologiczny. Mamy do czynienia z coraz częstszymi okresami suszy, a zasobów wody jest coraz mniej.
Pijąc wodę z kranu, dbamy o zasoby planety. Nie zapominajmy, że na każdym etapie produkcji i transportu wody butelkowanej również zużywana i marnowana jest woda. A przecież woda z kranu spełnia wszystkie parametry wody pitnej.
Dlatego zachęcamy #PijKranówkę.
