FAQ dla biegaczy, czyli najczęściej zadawane pytania w temacie biegów miejskich i kranówki.

Czy kranówka podawana z beczkowozów MPWiK nadaje się do picia tak samo, jak ta bezpośrednio z kranu?
Kranówka podawana z beczkowozów jest najwyższej jakości i niczym nie ustępuje wodzie z domowego kranu. Śmiało można ją pić. Beczkowóz został napełniony wodą na terenie Zakładu Produkcji Wody MPWiK Wrocław w dniu biegu. To świeża woda. Spełnia ona najwyższe normy, standardy europejskie i wytyczne WHO. Kontrolujemy ją na wszystkich etapach produkcji, a beczkowozy są regularnie czyszczone.

Woda będzie podawana z hydrantów, czyli bezpośrednio z rur?
Woda podawana z hydrantów jest najwyższej jakości, więc śmiało można ją pić podczas zawodów. To taka sama woda, jak ta z domowego kranu. MPWiK Wrocław dba o stan sieci wodociągowej na terenie miasta. Starsze rury wewnątrz pokrywa zazwyczaj kamień i minerały, a to nie ma wpływu na jakość wody. Spełnia ona najwyższe normy, standardy europejskie i wytyczne WHO. Kontrolujemy ją na wszystkich etapach produkcji. Punkty poboru wody do nalewaków zostały dodatkowo sprawdzone, a woda z nich przebadana w akredytowanym Laboratorium MPWiK.

Czy picie kranówki może spowodować u mnie negatywne dolegliwości?
Złe samopoczucie lub problemy żołądkowe uczestników tego typu wydarzeń są wynikiem wielu czynników, a przede wszystkim są często związane z dużym wysiłkiem fizycznym. Z punktu widzenia fizjologicznego mogło np. dojść do zatrucia z powodu zbyt dużej ilości przyjętych płynów w krótkim czasie, ale nie z powodu złej jakości wody. Mogło dojść do tzw. przewodnienia i rozcieńczenia sodu, który odpowiada za wiele funkcji w naszym ciele. Może to być także efekt wycieńczenia organizmu lub trudnych warunków atmosferycznych. Kranówka serwowana przez MPWiK jest najwyższej jakości. Kontrolujemy ją na wszystkich etapach produkcji. Spełnia ona najwyższe normy, standardy europejskie i wytyczne WHO, więc możecie ją śmiało pić również podczas uprawiania sportu.

Czy kranówka dobrze nawodni mój organizm podczas biegu?
Kranówka dostarczana przez MPWiK Wrocław spełni swoją rolę podczas biegu, gdyż zawiera cenne składniki takie jak: sód, wapń, magnez i potas.  Szczególnie w biegach amatorskich jest zupełnie wystarczająca. Pamiętać jednak należy, że przyjmowanie płynów w trakcie zawodów to zawsze bardzo indywidualna sprawa i każdy musi ją sam wypracować. Natomiast w sporcie zawodowym woda jest tylko komponentem do wprowadzenia do organizmu substancji, które tracimy w trakcie biegu, więc warto wspomagać się wtedy np. napojami izotonicznymi.

Czy dla biegnących z tyłu stawki biegu nie zabraknie wody? Dla ilu startujących zapewniacie kranówkę?
Źródłem wody podczas zawodów będą hydranty na sieci wodociągowej. Kranówka podawana będzie w papierowych kubeczkach na bieżąco, zgodnie z zapotrzebowaniem. Wody na pewno dla nikogo nie zabraknie.

Kto dostarcza i odpowiada za jakość wody podczas biegu?
Wodę podczas zawodów zapewniają wrocławskie wodociągi. Źródło kranówki produkowanej przez MPWiK znajduje się w Masywie Śnieżnika. Wrocław czerpie wodę z rzeki Oławy, dodatkowo zasilanej wodą z rzeki Nysy Kłodzkiej. Laboratorium wodociągów bada rocznie 10 000 prób wody i wykonuje blisko 100 000 analiz, a woda badana jest średnio co 5 minut zgodnie z rygorystycznymi europejskimi normami.

Dlaczego akurat we Wrocławiu organizator proponuje biegaczom kranówkę?
Praktyka serwowania kranówki podczas zawodów biegowych jest powszechna na całym świecie już od wielu lat (np. maraton w Berlinie, Frankfurcie, Hanowerze). W Polsce również podczas największych maratonów, np. w Krakowie czy Poznaniu, biegaczom serwowana jest kranówka. Już w roku 2019 weszło w życie rozporządzenie Prezydenta Wrocławia w sprawie wyeliminowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych z miejskich instytucji i imprez organizowanych przez Miasto. Naszą uwagę zwraca przede wszystkim punkt dotyczący kranówki. Z analiz wynika, że jeśli pijemy dziennie 2 litry wody i przestaniemy kupować tę w butelkach plastikowych, a zaczniemy korzystać z kranówki, to każdy z nas zaoszczędzi środowisku aż 26 kilogramów plastiku rocznie. We Wrocławiu troszczymy się o środowisko naturalne.

A co ze śmieciami w postaci tysięcy kubeczków?
Wszystko dzieje się w zamkniętej tymczasowo przestrzeni. Ze względu na wygodę uczestników kubki leżące na trasie biegu są nieuniknione. Organizator od razu po zakończonym wydarzeniu zadba o porządek w miejscach przebiegu trasy. Do odpowiedniego kontenera na odpady trafią wszystkie zużyte, ekologiczne kubeczki zrobione z papieru, gdyż tylko takie będą używane w trakcie imprezy. Wybór kranówki, jako wody serwowanej podczas Półmaratonu, jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ ograniczy zużycie plastiku i opakowań z tworzyw sztucznych.
Do biegaczy apelujemy, aby w miarę możliwości, w ferworze walki, rzucali kubeczki poza trasę, tak by nie powodowały one ewentualnego zagrożenia dla innych zawodników. Dziękujemy!