Nawadnianie podczas biegu

Uzupełnianie płynów w organizmie podczas wysiłku fizycznego jest niezbędne, zwłaszcza na długich i wymagających trasach biegowych. Walka z własnymi słabościami na treningu, zmęczeniem, bólem czy nawet konkurencją na zawodach jest często nieunikniona, ale najczęściej to dopiero odwodnienie organizmu staje się największym wrogiem biegacza. Bez względu na to, czy biegniesz asfaltową, miejską nitką, górskim szutrowym szlakiem czy też pętlą w ulubionej lokalizacji – jeśli chcesz pokonać dystans dłuższy niż 5-10 km musisz zaplanować, kiedy i jak będziesz się nawadniał. Krótko mówiąc – dla zdrowia, bezpieczeństwa i czerpania przyjemności z biegania warto wypracować sobie indywidualny system przyjmowania płynów!

Bardziej doświadczeni biegacze znają potrzeby własnego organizmu. Można też wspomóc się konkretnym sprzętem, dzięki któremu szybko i wygodnie dostarczymy organizmowi niezbędnych komponentów – wody, mikroelementów i składników odżywczych.
Przedstawiamy kilka praktycznych i popularnych rozwiązań dla biegaczy, którzy chcą zadbać o dobre nawodnienie.

Butelka lub bidon w tzw. „krzakach”

Rozwiązanie jest proste, gdyż wymaga od nas posiadania jedynie butelki lub bidonu, który musimy zostawić w wybranym punkcie na trasie (pętli), do którego będziemy wracać w regularnych odstępach czasowych.
Plusy: brak obciążenia podczas biegu, nasz minimalistyczny strój jest wolny od wyposażenia, które może generować otarcia i utrudniać chłodzenie organizmu; możemy przygotować wcześniej duże zapasy płynów w wyznaczonym miejscu.
Minusy: brak pełnej kontroli nad pozostawioną butelką/ bidonem; w sytuacji, gdy pojawi się nagłe pragnienie nie możemy sięgnąć po choćby jeden łyk wody; jesteśmy uzależnieni od przemieszczania się w większości po wyznaczonej trasie.

Bidon lub softflask trzymany w dłoni

To kolejne rozwiązanie szczególnie korzystne, jeśli biegamy w pętli lub na trasie, gdzie będziemy mogli na bieżąco uzupełniać zapasy płynów. Na rynku sprzętu biegowego możemy zaopatrzyć się w ergonomiczne bidony z uchwytem lub skorzystać z wygodnych w transporcie softflasków, które w zależności od preferencji również mogą być wyposażone w uchwyt.
Plusy: uzupełniamy płyny na bieżąco, lepiej kontrolując nawodnienie, możemy cieszyć się minimalistycznym, lekkim, lepiej oddychającym strojem biegowym; kompaktowy i lekki softflask ze względu na materiał, z którego jest wykonany, umożliwia po opróżnieniu zwinięcie butelki i schowanie do kieszeni.
Minusy: podczas dłuższych dystansów (powyżej 10 km) uzależnieni jesteśmy od punktów, w których możemy uzupełniać zapasy, do tego butelka/ softflask potrafi skutecznie męczyć dłonie i ręce – szczególnie podczas długich dystansów.

Pas biodrowy z bidonami

W tym przypadku możemy transportować już większe ilości wody, a dodatkowe kieszenie w pasach zapewniają przestrzeń do transportu żeli energetycznych, batonów, lekkich ubrań, czołówki, smartfona czy kluczy. To bardzo praktyczne rozwiązanie, jeśli planujemy biegi długodystansowe i cenimy niezależność.
Plusy: poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia większy i niezbędny ekwipunek; jeśli używamy kijów biegowych możemy z nich swobodnie korzystać.
Minusy: przy maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni ładunkowej pasa, waga całego zestawu może sięgnąć nawet 2 kg; dopasowanie pasa biegowego to kwestia bardzo indywidualna, więc nie każdy będzie entuzjastą takiego rozwiązania; tylko bardzo dobrze dopasowany pas nie będzie przemieszczał się w niepożądany sposób, nie powodując dyskomfortu podczas biegu.

Kamizelka z softflaskami

Posiada wszystkie funkcjonalności pasa biegowego, ale do transportu płynów używamy softflasków, czyli wspominanych wcześniej miękkich butelek. Wybór pomiędzy kamizelką a pasem zależy w dużej mierze od rodzaju treningu lub zawodów oraz od preferencji biegacza.
Plusy: lekka konstrukcja zwiększa komfort biegu; świetnie sprawdza się na trudnych technicznie trasach, dzięki optymalnemu rozkładowi masy, który zapewnia.
Minusy: nieco trudniejszy dostęp do wyposażenia dodatkowego niż w przypadku pasa biegowego.

Plecak z bukłakiem

Bukłak z wodą to rozwiązanie dostosowane do potrzeb biegaczy długodystansowych, planujących biegi w miejscach pozbawionych stałego dostępu do wody.
Plusy: optymalne połączenie większej przestrzeni transportowej z zachowaniem kompaktowej formy zapewniającej komfort i bezpieczeństwo podczas biegu; możliwość zabrania ze sobą niezbędnego wyposażenia dodatkowego; ergonomiczne rozwiązania, jak m.in. specjalna rurka bukłaka do picia wody pozwala nam na swobodny dostęp do płynu bez potrzeby zatrzymywania się czy używania rąk; w plecaku możemy zabrać na trasę nawet 3-4 litrów płynów oraz większe ilości jedzenia; specjalne kieszenie na dodatkowe softflaski np. z izotonikiem, sprawią że dzięki takiemu połączeniu sposobów nawadniania możemy urozmaicić przyjmowane płyny, co w przypadku wielu kilometrów na trasie wpłynie korzystnie na nasze morale i motywację; podobnie jak w przypadku kamizelki – dobrze dopasowany plecak jest gwarantem odpowiedniego balansu podczas biegu; przy niskich temperaturach ciepły płyn w bukłaku dłużej zachowa swoją temperaturę wyjściową.
Minusy: większy plecak biegowy może wpływać na mniejszą oddychalność odzieży biegowej; utrudniona może być kontrola ilości płynu w bukłaku.