Człowiek w blisko 60% składa się z wody i jest to wiedza powszechna. Czy jednak rzeczywiście zastanawiamy się, jak istotną rolę pełni woda w naszym codziennym funkcjonowaniu? Dlaczego właściwe nawodnienie organizmu jest tak kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia? Dokładnie przeanalizujmy tę kwestię – zróbmy krok w kierunku wykształcenia zdrowego nawyku regularnego picia wody.
Dlaczego należy pić wodę?
- Termoregulacja
- Ochrona stawów
- Usuwanie zbędnych składników przemiany materii
- Ochrona skóry i tkanki wrażliwej
- Wspomaganie redukcji masy ciała
- Ochrona przed przewlekłymi chorobami
Kiedy sięgnąć po wodę?
Ogólnie uczucie pragnienia to już czynnik alarmujący o konieczności nawodnienia organizmu. Sygnałem może też być kolor moczu: barwa żółta lub ciemniejsza wskazuje, że należy się nawodnić. Oczywiście podczas aktywności będziesz prawdopodobnie odczuwać pragnienie szybciej i częściej. Aby uniknąć odwodnienia, warto nawadniać się zarówno przed, w trakcie jak i po zakończeniu aktywności. Jeśli poziom wody w organizmie spadnie już zaledwie o 1%, odczuwamy intensywne i wzmożone pragnienie.
Najlepiej stopniowo pić umiarkowane ilości płynów w ciągu dnia, zamiast duże ilości naraz. Jeśli bierzesz udział w intensywnych lub długotrwałych ćwiczeniach, staraj się zachować odpowiednie proporcje spożycia wody i napojów sportowych. Zapobiegniesz w ten sposób spadkowi ilości elektrolitów, który może prowadzić do skurczów mięśni lub rzadziej, ale jednak wywoływać poważniejsze objawy.
Co pić?
Woda jest uznawana za najlepszy wybór pod względem nawodnienia. W określonych sytuacjach warto także sięgnąć po napoje, które dostarczą naszemu organizmowi więcej substancji odżywczych. Szerzej ten temat opisujemy w artykule: Hipotonik, izotonik, hipertonik…co wybrać?
Jak regularnie dbać o nawodnienie organizmu?
Picie wody to nawyk, którego uczymy się od narodzin. Jednak pochłonięci natłokiem codziennych obowiązków często zapominamy o regularnym nawadnianiu. I tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania, które odnajdziemy w swoich telefonach. To aplikacje mobilne, ich przykłady prezentujemy poniżej.
Garmin Connect (iOS, Android)
+10 mln pobrań; średnia ocena 4,7; 938 tys. opinii
Cena: bezpłatna, ale aplikacja nie rejestruje aktywności bez skojarzonego z nią urządzenia Garmin
Aplikacja Garmin Connect służy do wyświetlanie szczegółowych informacji o stanie zdrowia, rejestracji oraz analizy aktywności, wspomaga również nawyk regularnego dbania o nawodnienie własnego organizmu.
Możliwości aplikacji:
- Możliwość ustawienie celu dziennego. Można wybrać domyślny cel lub utworzyć własny dzienny cel. Po wybraniu opcji celu domyślnego, cel nawodnienia jest z czasem dynamicznie zwiększany na podstawie analizy wysiłku fizycznego (w oparciu o aktywności rejestrowane w aplikacji) i temperatury otoczenia. Aplikacja rejestruje tylko aktywności ze skojarzonych z nią urządzeń Garmin.
- Istnieje możliwość dostosowania opcji „Moje pojemniki do picia”, wprowadzając rozmiary pojemników, z których zazwyczaj pijemy.
- Dostarcza statystyki nawodnienia – postępy w przyjmowaniu wody, w formie wykresów dziennych, tygodniowych, miesięcznych lub rocznych.
Watercat (iOS, Android)
+500 tys. Pobrań; średnia ocena 4,9; 30,9 tys. opinii
Cena: od 8,19 zł
Możliwości aplikacji:
- Spersonalizowanie celu: aplikacja Watercat („Wodny kotek”) automatycznie oblicza zapotrzebowanie na wodę biorąc pod uwagę płeć i wagę, warunki pogodowe i deklarowaną aktywność fizyczną.
- Inteligentne przypomnienia – istnieje możliwość ustawienia przedziału czasu dla powiadomień i ich częstotliwości.
Przypomnienie o wodzie (iOS, Android)
+10 mln pobrań; średnia ocena 4,9; 371 tys. opinii
Cena: od 8,99 zł
Możliwości aplikacji:
- Spersonalizowanie celu: aplikacja „Przypomnienie o wodzie” oblicza zapotrzebowanie na wodę biorąc pod uwagę płeć i wagę.
- Inteligentne przypomnienia: Istnieje możliwość ustawienia przedziału czasu dla powiadomień i ich częstotliwość.
- Dostępność około 20 różnych napojów do wyboru.
- Integracja danych z aplikacją zdrowotną.
Waterful (iOS, Android)
+1 mln pobrań; średnia ocena 4,8; 38 tys. opinii
Cena: 2,19-124,99 zł
Możliwości aplikacji:
- Aplikacja Waterful dzienny cel spożycia wody oblicza na podstawie wagi, płci, deklarowanego rodzaju aktywności fizycznej oraz aktualnej pogody (po wyrażeniu zgody na geolokalizację).
- Istnieje możliwość ustawienia własnych godzin powiadomień oraz ustawienia godziny snu i pobudki – dla wyciszenia powiadomień.
MojeIKP (iOS, Android)
+1 mln pobrań; średnia ocena 4,7; 31,1 tys. opinii
Cena: aplikacja bezpłatna
MojeIKP to rozwiązanie zaproponowane przez polski rząd. Za pomocą tej aplikacji dostępne jest już nie tylko Internetowe Konto Pacjenta, ale także personalizowany licznik picia wody – dostępny przez opcję „Dieta i nawodnienie”.
Funkcja ta pozwala na:
- Obliczenie dziennego celu wypijanych płynów – w zależności od płci i masy ciała.
- Ustawienie czasu aktywności (między porą przebudzenia i porą rozpoczęcia snu).
Częstotliwość otrzymywanych przypomnień ustalona jest w aplikacji na stałe.
Water Tracker: Water Reminder (iOS, Android)
+500 tys. Pobrań; średnia ocena 4,4; 5,71tys. opinii
Cena: 17,99-149,99 zł
Możliwości aplikacji:
- Kalkulator spożycia wody – aplikacja Water Tracker: Water Reminder oblicza sugerowany dzienny cel spożycia wody na podstawie masy ciała i rodzaju deklarowanej aktywności.
- Statystyki nawodnienia – przedstawiają postępy w przyjmowaniu wody, w formie wykresów dziennych, tygodniowych, miesięcznych lub rocznych.
- Przypomnienia o wodzie – domyślny przedział czasowy przypomnień (od 8.00 do 17.00) oraz ich częstotliwość mogą być dowolnie modyfikowane.
- System motywacyjny – opiera się o zdobywanie osiągnięć przez użytkownika aplikacji.
Pij wodę – Hydro Coach (iOS, Android)
+1 mln pobrań; średnia ocena 4,8; 109 tys. opinii
Cena: 3,99-129,99 zł
Możliwości aplikacji:
- Aplikacja Pij wodę – Hydro Coach oblicza ilość wody do wypicia na podstawie wieku, wagi, płci oraz stylu życia.
- Posiada rejestr bilansu wody w formie dziennika z nawyków picia wody z tygodniowymi i miesięcznymi statystykami.
- Umożliwia porównywanie swoich nawyków picia wody z nawykami znajomych.
- Dane przechowywane w aplikacji mogą być synchronizowane z kontem Google.
- Aplikacja współpracuje z Google Fit, Samsung Health i Fitbit.
Aqualert: Woda Przypomnienie (iOS, Android)
+1 mln pobrań; średnia ocena 4,5; 74,5 tys. opinii
Cena: 9,19 zł
Możliwości aplikacji:
- Aplikacja Aqualert generuje cel spożycia wody w oparciu o deklarowany poziom aktywności.
- Po przełączeniu aplikacji w „tryb snu” zatrzymywane jest wysyłanie powiadomień.
- System motywacyjny: Aqualert Rewards umożliwia zdobywanie odznak, zachęcając do osiągnięcia dziennego celu.
- Możliwość modyfikowania wielkości porcji wody.
- Uwaga! Aplikacja nie uwzględnia spożycia innych napojów w dziennym bilansie nawodnienia.
Mamy nadzieję, że przegląd aplikacji pomoże Wam dokonać wyboru i wyrobić w sobie nawyk codziennego picia w wody. Oprócz nowoczesnych technologii warto także zastosować bardziej analogowe i oldschoolowe metody. Wystarczy ustawić dzbanek z wodą i szklankę w miejscu, w którym spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia. Dzięki temu będziesz sięgać po nią odruchowo. Wychodząc z domu zabieraj ze sobą bidon z wodą, który możesz napełnić w miejskich zdrojach, uruchamianych zwykle w sezonie letnim. W ten sposób również podczas treningu uzupełnisz wodę i ugasisz pragnienie nawet daleko od domu.